Вчора в стінах Верховної Ради України пройшла виставка Віри Матковської під назвою «Українська вишиванка — наш генетичний код». Дбаючи про збереження українських традицій, Віра Матковська зуміла зібрати унікальні зразки святкових жіночих та чоловічих сорочок чи не з кожного села Борщівського району Тернопільської області.

Виставку відкрив лідер Радикальної партії Олег Ляшко. Переглянути колекцію сорочок прийшли й інші народні депутати з різних фракцій, в тому числі депутат від фракції РПЛ Денис Силантьєв. Організаторами унікальної виставки виступили Інна Силантьєва та Вілена Воронова, а також інші представники Креативно-стратегічного відділу РПЛ.

Колекцію Віри Матковської не дарма називають унікальною. Загалом приватна збірка нараховує понад півтори тисячі унікальних пам’яток, що мають виняткову історичну та мистецьку цінність. Винятковою їх рисою є унікальні архаїчні орнаменти та техніки, якими вони вишиті.

Особливістю колекції, що вирізняє її серед музейних та інших приватних збірок українського народного мистецтва, є присутність в ній сорочок середини XX ст. Ця група пам’яток ще не стала належним предметом зацікавлення музейних працівників та мистецтвознавців, адже  Віра Матковська чи не найперша звернула на них увагу.

Крім традиційних сорочок колекцію доповнюють інші компоненти народного строю та хатньої тканини: жіночий поясний одяг — домоткані вовняні обгортки, запаски, спідниці «шалянівки»; чоловічі штани з домотканого конопляного полотна; кожухи, оздоблені аплікацією та вишивкою, хутряні безрукавки «лейбики»; жіночі безрукавки з оксамиту, оздоблені вишивкою, шовком та бісером; зразки прикрас; домоткані обруси, пошивки та вишиті простирадла.

Найдавніші пам’ятки в колекції датовані кінцем ХІХ ст. Це неперевершені за своєю оригінальністю та мистецькими якостями зразки весільних і святкових жіночих сорочок, що стали вже хрестоматійними раритетами не лише в Україні, а й далеко за її межами. Ними здавна захоплювалися художники, етнографи, цінителі народного мистецтва, відзначаючи неповторність техніки та орнаментальне розмаїття, витворене за допомогою голки й вовняної нитки чорного кольору. Вже на початку ХХ ст. білі сорочки з чорними рукавами справляли незабутнє враження на іноземних мандрівників та туристів.

Фото: Viktor Kovalevskij

Коментувати