«Ми комуняк завжди на словах мали, а ти — по-справжньому!»-сказали зеки, які прийшли засвідчити свою повагу до Сергія Параджанова в тюрмі…

«Тіні забутих предків» — це справді шедевр! Шкода, що назва найвідомішого фільму Параджанова виявилася дуже символічною у сумну епоху сьогодення…

Нинішня влада забуває про наших видатних предків, в тім числі Сергія Йосиповича Параджанова, який, будучи етнічним вірменом, полюбив Україну всім своїм серцем і прославив її у своїх фільмах. Параджанову надсилали свої вітання Фелліні, Антоніоні, Куросава, а великий польський режисер Анджей Вайда став перед Параджановим на коліна й поцілував руку, дякуючи за цей шедевр.

У 1971 Параджанов був заарештований і засуджений до п’ятирічного ув’язнення за гомосексуалізм, хоча в обвинувальному вироку були статті і «за спекуляцію», і «за український націоналізм», тобто совєти заплуталися у тому, які звинувачення вони висували Параджанову. «Гомосексуальна» стаття не давала йому шансів вижити. Однак він став неабияким авторитетом у тюрмі. Тільки завдяки міжнародній кампанії протесту Сергій Йосипович був звільнений.

У одному з своїх інтерв’ю Параджанов сказав: «Всі знають, що у мене три батьківщини. Я народився в Грузії, працював в Україні і збираюся вмирати у Вірменії». 17 липня 1990 року він приїхав до Єревану, де через три дні і помер.

Сьогодні, в День народження Сергія Параджанова, перегляньте «Тіні забутих предків». Ми не забули. Ми пам’ятаємо

***

Світлини із виставки у Мистецькому арсеналі, присвяченій легендарному фільму, яка відбулась навесні.

Коментувати