Українська економіка скута міцними лещатами. Вони витискають з країни таланти і робочі руки, сировину і капітал. З одного боку хронічно дефіцитний торгівельний баланс. З іншого – величезний і постійно зростаючий держборг, переважно валютний. Дуже небезпечна ситуація. Втім, виправити її цілком реально!

Крихітний і на 60% сировинний експорт не дає надій на нормалізацію торгівельного балансу без масштабних інвестицій та реіндустріалізації, яких поки навіть на горизонті не видно. Відсотки ж за держборг “з’їдають” сьому частину держбюджету – більше ніж витрачається на медицину, науку чи освіту! Вже 113 млрд грн на рік (!) йдуть не на інфраструктуру, промисловість та соціальну сферу, а на сплату одних лише відсотків кредиторам держави, переважно закордонним. Адже майже 2/3 державного і гарантованого державою боргу (який вже зашкалює за 80% ВВП) – зобов’язання в іноземній валюті.

1-2% економічного “зростання” не здатні стримати «економічного піке», не кажучи вже про зміну траекторії. Більш того, навіть ці мізерні темпи «зростання» головним чином залежать від цін на сировину на зовнішніх ринках.

Економіка балансує над прірвою, бо валюту приносять не експорт та інвестиції (як це мало б бути), а державні запозичення та грошові трансфери заробітчан. Хибна, алогічна модель економіки, яка кидає нас як паперовий кораблик на справжні рифи.

Історія ця давня. Вже 15 років поспіль ми більше купуємо товарів за кордоном, ніж продаємо туди. «Пробоїна» торгівельного балансу — мільярди і навіть десятки мільярдів дол США щороку. «Діряву бочку» нашої економіки неможливо наповнити «черпачком» кредитів МВФ чи ЄС. Лише повноцінно полагодити її через новий економічний курс та масштабну реіндустріалізацію, які ми з Олег Ляшко і командою РПЛ пропонуємо однодумцям та нав’язуємо опонентам. Зробити головну ставку на залучення інвестицій та створення робочих місць. Щоб люди отримали роботу і гроші. А пенсіонери і ті, хто не можуть працювати – пенсії і соцдопомогу на які можна жити. Відчути грунт під ногами і побачити перспективу!

Все інше – імітація та окозамилювання. На жаль, поки що влада обирає саме останні методи. Треба нам вже вилазити з цього болота! І це не політика. Це економіка, закони якої нічого нам не винні. На відміну від влади, яку ми обираємо.

Коментувати